Bezpieczne wakacje z kartą EKUZ

Bezpieczne wakacje z kartą EKUZ

Polska pogoda latem bywa nieprzewidywalna, dlatego wielu z nas decyduje się na wakacje za granicą. Poza beztroską zabawą i odpoczynkiem trzeba jednak pamiętać o zadbaniu o zdrowie całej rodziny. W nagłych przypadkach, kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza lub w szpitalu, bez wątpienia przyda się karta EKUZ. Jak i gdzie ją wyrobić? Ile czasu czeka się na otrzymanie karty EKUZ? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie. 

Co to jest karta EKUZ?


EKUZ to skrót od Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Poświadcza ona prawo jej posiadacza do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas tymczasowego pobytu poza granicami Polski (lecz w granicach Unii Europejskiej) na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. 
Kartę EKUZ mogą uzyskać tylko osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne, w tym również ci, którzy mają prawo do świadczeń zdro­wotnych, finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

Jak wyrobić kartę EKUZ?


Najszybszym sposobem na uzyskanie EKUZ jest wizyta w wojewódzkim oddziale NFZ. Tam należy złożyć wniosek – wypełnić formularz dostępny na miejscu lub przynieść już wcześniej wypełniony, pobrany online ze strony www Narodowego Funduszu Zdrowia. 
Drugim sposobem na złożenie wniosku o EKUZ jest wypełnienia wniosku online i zeskanowanie go i wysłanie mailem do odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ. Można też wysłać wypełniony wniosek faksem lub pocztą do właściwego oddziału lub jednej z delegatur NFZ.

Ile trwa wyrobienie karty EKUZ?


Jeśli złożymy wniosek osobiście, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego dostaniemy od ręki. Jeżeli natomiast składaliśmy wniosek drogą elektroniczną lub pocztową, karta będzie wyrobiona w ciągu 3 dni roboczych od daty wpłynięcia wniosku. Wygodnym rozwiązaniem może być wydanie osobie trzeciej upoważnienia do złożenia wniosku o kartę i odebrania jej w naszym imieniu. Upoważnienie to jest dostępne na stronie NFZ. 

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne, mając EKUZ?


Wyjazd na wakacje często wiąże się z aktywnościami o podwyższonym ryzyku. Wspinaczka górska czy sporty wodne mogą zakończyć się nieprzyjemnym wypadkiem, w którym zwykłe ubezpieczenie zdrowotne nie wystarczy. Właśnie na takie ewentualności trzeba się przygotować, zawczasu wykupując polisę turystyczną. Zapewni nam ona świadczenie takich usług jak: pokrycie kosztów ratownictwa i poszukiwań, powrotnego transportu medycznego do Polski, świadczenia usług medycznych, które nie są refundowane w naszym kraju itd. 
Idąc do lekarza, sprawdź wcześniej, czy działa on w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

Komentarze