Jakie dofinansowania można uzyskać do fotowoltaiki?

Jakie dofinansowania można uzyskać do fotowoltaiki?

Fotowoltaika to bezpieczny dla środowiska sposób pozyskiwania prądu elektrycznego z energii odnawialnej Słońca, pozwalający na znaczące oszczędności w domowym budżecie. Coraz częściej instalacje fotowoltaiczne pojawiają się również na dachach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które wyprodukowanym prądem zasilają części wspólne budynków, co znacznie zmniejsza koszty ponoszone przez lokatorów. Inwestycja w fotowoltaikę jest tym łatwiejsza, że obecnie na terenie Polski działa kilka programów oferujących dofinansowanie lub dotacje na instalacje słoneczne. Jakie możliwości w tym zakresie mają mieszkańcy Poznania?

Dofinansowania do fotowoltaiki w Poznaniu

Mieszkańcy Poznania mogą ubiegać się o dofinansowanie oferowane osobom fizycznym na terenie Polski, które chcą zainwestować w panele fotowoltaiczne. Jego wysokość to bezzwrotne i nieopodatkowane 5 tys. zł na instalacje o mocy do 10 kWp. Innym sposobem na otrzymanie zwrotu poniesionych kosztów jest ubieganie się o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze". Dofinansowanie obejmuje nie tylko inwestycję w fotowoltaikę, ale także wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe czy termomodernizację domów jednorodzinnych. Na terenie Wielkopolski działa także pilotażowy program "Słoneczne Dachy", który jest odpowiednikiem programu "Mój Prąd", skierowanym do wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni decydujących się na zainstalowanie fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych. 

Ulgi podatkowe związane z fotowoltaiką w Poznaniu

Osoby fizyczne inwestujące w fotowoltaikę mogą ponadto odliczyć poniesione koszty od podatku dochodowego. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł, w związku ze wszystkimi realizowanymi przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem, a podstawą do skorzystania z ulgi jest faktura VAT. 

Jeśli szukacie Państwo innych możliwości dofinansowania fotowoltaiki w Poznaniu, zapraszamy na stronę firmy PGreen: https://pgreen.com.pl/fotowoltaika-poznan/

Komentarze