Jak wyrobić paszport?

Jak wyrobić paszport?

Jeśli planujesz podróż do krajów spoza Unii Europejskiej, będzie Ci potrzebny paszport. Niestety nie dostaniesz go od ręki - czas oczekiwania to około miesiąc. Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu? Gdzie złożyć wniosek o paszport?

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu?

  • wniosek o wydanie paszportu — nie pobieraj żadnych wniosków z internetu! Jedyny właściwy wniosek dostaniesz w punkcie paszportowym i ten musisz wypełnić na miejscu

  • jedno kolorowe zdjęcie — musi to być Twoje aktualne zdjęcie, zrobione według wymogów do zdjęcia paszportowego. Profesjonalni fotografowie z pewnością, będą wiedzieli, jak ustawić Cię do zdjęcia

  • dowód zapłaty za paszport - sposób uiszczenia opłaty zależy od preferencji danego punktu paszportowego, dlatego wcześniej musisz się dowiedzieć tam, jak możesz opłacić paszport.

  • dokument, potwierdzający Twoje prawo do ulgi (np. legitymacja studencka) lub całkowite zwolnienie z opłaty

  • Twój obecny, ważny paszport, a jeśli nie masz ważnego paszportu — weź ze sobą ważny dowód osobisty

  • pełny lub skrócony odpis polskiego aktu małżeństwa — jeśli Twoje nazwisko zmieniło się po ślubie za granicą

Urzędnik w punkcie paszportowym może poprosić Cię również o inne dokumenty (np. skrócony odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, poświadczenie polskiego obywatelstwa), jeśli:

  • będzie miał wątpliwości co do Twojej tożsamości lub obywatelstwa

  • w dokumentach, które przedstawisz, będą różne, sprzeczne ze sobą informacje

Gdzie złożyć wniosek o paszport?

Wnioski o paszport są dostępne w każdym punkcie paszportowym w Polsce. Tam też należy złożyć wniosek. Adresy punktów dostępne są na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Pamiętaj, że wniosek o paszport musisz złożyć osobiście, ponieważ poza Twoim podpisem na wniosku niezbędne jest też pobranie od Ciebie Twoich odcisków palców.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu trwa ok. 30 dni od momentu złożenia wniosku. Jeżeli bardzo pilnie potrzebujesz paszportu, złóż wniosek o paszport tymczasowy. Wyrobienie jego trwa dużo krócej, ale jego ważność również jest krótsza (12 miesięcy).

Komentarze