Jakie dokumenty są potrzebne za granicą?

Jakie dokumenty są potrzebne za granicą?

Wymarzone wakacje za granicą zbliżają się wielkimi krokami. Niedługo zaczniesz pakować walizki i dokupować ostatnie potrzebne drobiazgi. Pamiętaj jednak, że do podróży zagranicznej trzeba przygotować się także pod względem formalnym – czyli skompletować niezbędne dokumenty do podróżowania za granicą. Jakie dokumenty przygotować, wybierając się poza granice naszego kraju?

Ostrzeżenia dla podróżujących za granicę

Pierwszym odruchem, jeszcze przed dokładnym zaplanowaniem wyjazdu, powinno być zbadanie sytuacji kraju, do którego chcemy się wybrać. Jak wyglądają obecne warunki bezpieczeństwa w innych państwach, dowiemy się z oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam stale aktualizowane są informacje o ostrzeżeniach dla podróżujących. Jeśli sytuacja w kraju, w którym chcemy spędzić wakacje, nie budzi wątpliwości, śmiało możemy zabierać się za planowanie podróży.

Placówki dyplomatyczne za granicą

Lista miejsc turystycznych wartych odwiedzenia powinna być sporządzona jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Tak samo jest z listą ważnych informacji o kraju, do którego jedziemy. Powinniśmy zanotować z całą pewnością adresy polskich placówek dyplomatycznych. Może się to okazać niezwykle przydatne, gdyby podczas naszej podróży za granicę pojawiły się jakieś problemy. Warto jest również wypisać sobie listę dni świątecznych przypadających w terminie naszego wyjazdu, aby nie być zaskoczonym, że nagle „wszystko jest zamknięte”.

Zagraniczne przepisy wjazdowe i termin ważności paszportu

W różnych państwach obowiązują odmienne przepisy wjazdowe. Oznacza to, że może wyniknąć taka sytuacja, w której będziemy zmuszeni np. wykupić wizę na lotnisku lub inne dokumenty, upoważniające nas do wjazdu do danego kraju. Lepiej zawczasu sprawdzić, jakie przepisy wjazdowe obowiązują w kraju, do którego jedziemy na wakacje, niż być niemiło zaskoczonym dodatkowymi opłatami podczas podróży.

Jeśli wybieramy się do kraju spoza Unii Europejskiej, musimy mieć ważny paszport. Jednak nie wszystkim państwom nienależącym do UE wystarczy fakt, że paszport jest ważny. Niektóre państwa wymagają bowiem, aby paszport był ważny przynajmniej kilka miesięcy (np. w Egipcie – minimum 6 miesięcy od dnia wydania).

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Poza wykupieniem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, dobrze jest wyrobić sobie bezpłatną kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych pozwoli nam skorzystać z opieki medycznej za granicą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Miejmy jednak na uwadze, że – jak sama nazwa wskazuje – Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych jest ważna wyłącznie na terenie krajów europejskich (a także w Szwajcarii, Islandii, Norwegii oraz w Lichtensteinie).

Komentarze